Všetko naopak

Všetko naopak

PREMIÉRA

18. 11. 2023 | 18.00

DĹŽKA

90 min

Prečo hráme veselohru Jána Chalupku Všetko naopak

Divadelný súbor Jána Chalupku oslavuje storočnicu svoje novodobej činnosti. Vo svojom názve sa hlási k odkazu nášho slávneho komédiografa, rozhľadeného evanjelického vzdelanca európskeho formátu, Jána Chalupku, ktorý v Brezne pôsobil podstatnú časť svojho života.

Sme presvedčení o aktuálnosti Chalupkovej kritiky malomeštiaka. Oslovuje nás aj dnes výsmech nerestí malomesta s jeho nízkymi ambíciami, negatívnymi motiváciami a obmedzeným pohľadom na život. Hoci hra vznikla pred takmer dvesto rokmi (publikovaná v r. 1832) je dodnes živá a veríme že aj zábavná. Vzrušuje a provokuje nás v nej i „jazykový babylon“, pretože v hre Všetko naopak sa okrem slovenčiny objaví maďarčina, nemčina, latinčina, šarišské nárečie, čim sa zvyšuje komický efekt a nedorozumenia v elementárnych situáciách.

Ján Chalupka stvoril slovenské Kocúrkovo. Provokuje nás hľadať pri inscenovaní moderný inscenačný prístup v ktorom oslovíme súčasníka, zabavíme ho a snáď aj nakriatneme k tomu, aby sa zamyslel, čo je našej slovenskej náture vlastné dnes, podobne ako pred takmer dvesto rokmi. Sme presvedčení o aktuálnosti tejto hry aj pre dnešok, pretože taktiež žijeme časy poznačené vplyvom cudzích vzorov aj zmätkom v hodnotovom systéme, či popieraní vlastnej tradície a koreňov. Zdá sa, že Kocúrkovo je nesmrteľné…

Matúš Oľha, režisér